Bayerni e zëvendëson Xabi Alonson me një shqiptar

350
GOTHENBURG, SWEDEN - AUGUST 07: Granit Xhaka of Arsenal during the Pre-Season Friendly between Arsenal and Manchester City at Ullevi on August 7, 2016 in Gothenburg, Sweden. (Photo by Nils Petter Nilsson/Ombrello/Getty Images)

Bayern Munich po mendon për të gjetur pasardhësin e Xabi Alonsos. Kampionët e Gjermanisë po vëzhgojnë Granit Xhakën për rolin e organizatorit në qendër të mesit të fushës.

Sinjalet e para i ka dhënë Ottmar Hitzfeld, sipas të cilit përveç bavarezëve, emri i 24-vjeçarit përflitet edhe në klubet e tjera më të mëdha europiane.

“Nuk ka dyshim që Xhaka është në radarët e Bayernit. Graniti është një lojtar që po vazhdon të rritet dhe mbahet nën vëzhgim edhe nga klubet e tjera të mëdha në kontinent”, tha Hitzfeld.

Pas transferimit te Arsenali gjatë verës, për shifrën e 40 milionë eurove, por ai ende nuk ka mundur të përshtate me futbollin anglez.