Ancelotti shkruan historinë, kampion në pesë kampionate të ndryshme

289
MADRID, SPAIN - JUNE 26: Carlo Ancelotti holds a press conference after he was presented as Real Madrid's new head coach at Estadio Bernabeu on June 26, 2013 in Madrid, Spain. (Photo by Denis Doyle/Getty Images)

Carlo Ancelotti është shpallur kampion me Bayern Munichun në Gjermani.Me triumfin në Bundesliga, ish trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti, ka shkruar historinë, bën të ditur faqja për histori e statistika “Opta”.

Italiani është bërë trajneri i parë në histori që fiton (Ligën ose Kupën) në top pesë ligat evropiane.

Itali, Angli, Francë, Spanjë dhe tani Gjermani – në gjitha këto Liga ai ka fituar një kupë shtetërore, qoftë Ligën, Kupën apo Superkupën.