Maqellarë, vrau vjehrrën me thikë, gjykata e dënon me 25 vjet burg

5181
Godina e Gjykatës dhe Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Dibër. Foto: Bulqizaime.al

Gjykata e Dibrës dënoni me 25 vite burg, Miranda Markja, e cila në prill 2021, vrau vjehrrën e saj me thikë. Ngjarje e ndodhur në fshatin Burim të Maqellarës. Markja u gjet fajtore për kryerjen e veprës penale të “Vrasjes për shkak të marrëdhënieve familjare” të parashikuar nga neni 79/c të Kodit Penal dhe u dënua me 25 vjet burgim.

Sipas raportimeve në media për ngjarjen në fjalë, Miranda disa orë pas ekzekutimit të vjehrrës i ka telefonuar bashkëshortit, duke e njoftuar për çfarë kishte ndodhur. Djali i Nazmie Markjas, sapo ka marrë lajmin është kthyer në shtëpi dhe e ka gjetur nënën të pajetë. Ndërkohë, në banesë ka gjetur gruan e tij, e cila as fliste as reagonte pas ngjarjes.