Aksident në galeritë e Albchrome në Bulqizë, plagoset një minator

3731
Miniera e kromit në Bulqizë.

Një minator 51 vjeç u transportua me urgjencë në kryeqytet, pasi mori plagë të rënda gjatë një aksidenti në punë në galeritë e kromit të Albchrome në zonën e Bulqizës.

Policia e Bulqizës njoftoi se aksidenti ndodhi në orën 12:00, por pa dhënë shumë detaje për rrethanat e ngjarjes. Burime nga Spitali i Bulqizës bëjnë me dije se minatori kishte dëmtime në gishtat e këmbës së djathtë, dhe u dërgua për ndihmë më të specializuar mjekësore në Tiranë, jashtë rrezikut për jetën.

Galeritë e Bulqizës janë një prej zonave me më shumë aksidente të rënda në punë në Shqipëri, sipas të dhënave nga Inspektorati i Punës.